Egzama nedir egzama nasıl geçer bitkisel yöntemler

EGZAMA NEDİR

egzama nedir
egzama nedir  Egzama nedir ; derinin kurumasına yol açan, kaşıntıya sebep olan ve bazen kabarcıklar eşliğinde  bir çeşit deri hastalığı sorunudur. Birden çok nedene  bağlı ortaya çıkmaktadır. Fakat bazı  egzama çesitlerinin tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Egzemanın bir çok çeşidi mevcut olup egzama belirtileri farklılaşır.
  Egzama cilt sorununda, ciltte bazı rahatsız edici belirtiler görülmektedir. Cilt yüzeyinde kızarıklıklar, kaşıntılar, ciltte kabarcıklar oluşması, cildin kuruması ve gerginleşmesi sonucu oluşan çatlaklar bu rahatsız edici belirtiler arasındadır.
   Egzama nedeniyle pul pul dökülen ve çatlayan deri mukozası içine bakterilerin girişine neden olduğu için enfeksiyon da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi sorunların yaşanmaması için egzamanın erken teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Çoğunlukla ellerde, bacaklarda ve ayaklarda ortaya çıksada vücudun herhangi bir yerinde de egzama  oluşabilmektedir. Egzama, aslında çok basit yöntemlerle kontrol altına alınabilen bir cilt  hastalığıdır.EGZAMA NEDEN OLUR


  Egzama neden olur; genetik, alerjiler sonucu  veya  cilde temas eden çeşitli kimyasal malzemeler egzamaya neden olabilir.. Farklı egzama çeşitlerine göre nedenleri farklılık gösterebilir. Ciltle temas eden kimyasal maddeler, tozlu ortamlar dahi  egzama oluşumuna sebep olabilir. Genellikle temizlik işinde çalışanlar ve çeşitli kimyasal maddelerle temas halinde olan kişilerde sık görünür.


 Kış aylarında egzama daha fazla görülür. Çok sıcak duş ve çok kalın giyinmekte sebep olabilir.


EGZAMA BELİRTİLERİ
Ciltte su dolu kabarcıklar oluşması,daha sonra bu kabarcıklar söner ve yerine kabuklu kepekli,sert bir cilde bırakması egzama belirtileri arasındadır.
Ciltte kaşıntı hatta bu kaşıntılar gece şiddetlenebilir ve uykudan uyandırmaya neden olabilir.

EGZAMA BİTKİSEL TEDAVİ


   Egzama bitkisel tedavi akut olarak yapılacak en iyi yöntem cildin hızla iyileşmesini sağlayan kremler kullanmaktır. Herkes egzama nasıl geçer evde uygulamarla diye merak ederken size muhteşem bir egzama kremi tarifi vereceğiz. Bu egzama kremi hem doğal hemde çok etkilidir.


EGZAMA KREMİ

EGZAMA KREMİ İÇİN MALZEMELER:

 • Bir fincan ham shea yağı
 • ½ bardak hindistan cevizi yağı (isteğe bağlı: ¼ bardak zeytinyağı veya badem yağı)
 • 1 yemek kaşığı organik bal
 • 30 damla lavanta esansiyel yağı
 • 8 damla çay ağacı esansiyel yağı
 • isteğe bağlı ilaveler: 5 damla sardunya esansiyel yağı ve / veya 5 damla mür esansiyel yağıEGZAMA KREMİ UYGULAMA

 1. Bir tencerede kaynayan suyun içine cam kavonuzu yerleştirin, shea yağı ve hindistan cevizi yağını birleşene kadar eritin.
 2. Bal ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 3. Her şey erimiş ve iyice karışmışsa, lavanta ve çay ağacı yağlarını ekleyin. Karıştırmaya devam et.
 4. Bileşenleri hafifçe soğutun, böylece koyulaşmaya başlar, ancak yumuşak kalır. Bu işlemi hızlandırmak için çözeltiyi birkaç dakika buzdolabına koyabilirsiniz, ancak çok uzun sürmeyebilir. Çok fazla sertleşmesini istemeyiz.
 5. Mikserinizi kullanarak (elde tutulan veya stand mikser), krema  görünüme sahip oluncaya kadar birkaç dakika boyunca karıştırın ve sonunda losyonun kıvamını arttırın. 
 6. Saklama kavanozuna veya başka bir kaba aktarın.
 7. Oda sıcaklığında veya buzdolabında saklayın. Uygulanmasını kolaylaştırabilecek oda sıcaklığında biraz daha yumuşak kalacaktır.


EGZAMA TEDAVİ

  Egzama sık sık gelişir ve kaybolur. Göründüğünde, döküntüden kurtulmak için farklı ilaçlar ve diğer egzama tedavileri denemeniz gerekebilir.
 • antihistaminikler gibi kaşıntıyı kontrol edebilir.
 • Kortikosteroid krem ​​veya merhem kaşıntıyı azaltabilir. 
 • Antibiyotikler cilt enfeksiyonlarını tedavi eder.
 • Işık terapisi, cildinizi ultraviyole ışığına maruz bırakarak döküntülerinizi iyileştirir.
 • Soğuk kompresler kortikosteroid krem ​​sürtünmeden önce uygulanan ilacın cildinize daha kolay girmesine yardımcı olabilir.
 Eğer alerjik bir reaksiyon egzama ile sonuçlanırsa, onu tetikleyen maddeden kaçınmalısınız.Yazımızda egzama nedir evde nasıl tedavi edilir anlatmaya devam edelim.EGZAMA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

  Egzama tedavisi için yenilikler ve araştırmalar devam etmektedir. Bu, egzamayı yönetmenize yardımcı olmak için piyasada artan sayıda tedavinin olduğu anlamına gelir. Bazen yeni bir tedavi bulmak farklı tedavileri denemekle ilgili olabilir. En etkili olanları bulmak için tedavilerin kombinasyonlarını denemek anlamına da gelebilir.

EGZAMA NASIL GEÇER

Yumuşatıcılar (nemlendiriciler)

  Bunlar egzama tedavisinin temelini oluşturur. Egzama hastalarının çoğu, günde en az iki kez nemlendirici uygular. Mesleklerine ve egzema tiplerine bağlı olarak, onları daha sık uygulayabilirler.
  Halen nemlendirici olarak bir losyon kullanıyorsanız, krem ​​veya merhem sürmeyi düşünün. Daha kalın kıvam, daha yüksek oranda nem tutucu yağ yansıtır. Nemlendirici, koku ve boya içermemelidir. Sizin için egzama nasıl geçer evde hazırlayabileceğiniz müthiş bir krem tarifi daha isterseniz madecassol yazımızı okuyabilirsiniz.

Topikal steroidler

  Bunlar tek başlarına veya ışık tedavisi ile birlikte kullanılabilir. Egzama semptomlarına yol açabilecek enflamatuar cilt reaksiyonlarını azaltır. Topikal steroidlerin sık kullanılması, zamanla daha az etkili olmalarına neden olabilir. Bu yüzden dikkatli kullanmak gerekir.Islak Sargılama

Islak sargı bandajları, ağır egzama tedavisi için özel bir yara bakımı yaklaşımıdır. 

antihistaminikler

Antihistaminikler vücudunuzdaki histamin miktarını azaltabilir. Histaminler, cildinizin kaşınmasına neden olan şeydir. Antihistaminikler çocuklarda egzama tedavisinde genellikle daha etkilidir. Ancak yetişkinlerde semptomları azaltmada da etkili olabilirler.

Fototerapi

Bu tedavi cildin ultraviyole ışığına maruz kalmasını içerir ve bu semptomlara yardımcı olabilir. Bu, belirtiler azalmaya başlamadan önce birkaç hafta boyunca haftada birkaç gün doktora görünmeyi gerektirir. Bu süreden sonra, fototerapiye tabi tutulan kişiler genellikle doktor ziyaretlerini daha az sıklıkta yaparlar.

Oral ilaçlar

Egzama tedavisinde kullanılan oral egzama tedavisi vardır. Oral kortikosteroidler kısa süreli alevlenmelere yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. İmmün sistemi baskılayan ilaçlar genellikle orta ila şiddetli egzama tedavileriyle sınırlıdır.

Davranış danışmanlığı

Bazı insanlar kaşıntı ve kaşınma davranışlarını değiştirmek için davranışsal danışma oturumlarına katılırlar. Ayrıca, bazı oturumlarda egzama semptomlarını daha da kötüleştirebilecek stresi azaltmak için bu oturumları kullanırlar.


EGZAMA HAKKINDA SORU CEVAP BÖLÜMÜ

Egzama kremi kullananlar memnun mu ?


Evet herhangi bir egzama kremi kullananlar veya yukarıda tarifi olan evde hazırlanan kremlerin fazlasıyla yararı görülüyor.

Egzama bulaşıcımı ?


Egzama bulaşıcımı diye sorulduğunda bu konu tartışmalı sayılabilir. Egzama başlangıcı sırasında oluşan sulu kabarcıklara temas etmemek gerekir. Genellikle bu sırada yayılma ve bulaşmalar görülmüştür. Bu başlangıç sırasında o alanı kaşımamak gerekir. Krem sürdükten sonra eller yıkanmalıdır.

stres egzaması nedir ?

Stres egzaması yoğun stres zamanlarında oluşur. Kaşıntı döküntü ile belirti verir. Tedavi şekli yukarıda bahsettiğimiz gibidir.

egzama tedavisi kesin çözüm var mı ?


Hayır , malesef egzama tedavisi kesin çözüm tedavisi yoktur. Aralıklı olarak tekrar edebilmektedir. Fakat kaşıntı başladığı anda yukarıda bahsettiğimiz kremleri kullanmak önlemeye yardımcı olabilir.

eldeki egzamaya ne iyi gelir ?


Yukarıda bahsi geçen kremler ve zeytinyağlı doğal sabunlar kullanmak iyileşmeyi hızlandırır.

yüzdeki egzama nasıl geçer ?


Yüzünüzü bu kremlerle nemlendirin. Aşırı su ile temastan kaçının. Kesinlikle yüzünüzü kaşımayın. Yukarıda bahsedilen bilgileri uygulayın.

NOT : BU KONULARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR


 Sizde sorularınızı yorum olarak atın mutlaka cevap verilip bilgilendirme yapılacaktır. Bu yazımızda egzama nedir her yönü ile anlatmaya çalıştık.


EmoticonEmoticon