Hamilelikte saç bakımı için 8 öneri !

HAMİLELİKTE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILMALI ?

Hamilelikte saç bakımı

hamilelikte-saç-bakımı
hamilelikte-saç-bakımı
Hamilelik, şüphesiz bir kadının hayatının en şaşırtıcı evrelerinden biridir.
İçinizde büyüyen küçük çocuğu beslemeye hazırlanırken, vücudunuz çeşitli değişikliklerden geçer. Bu dönemde yaşanan bu değişikliklerin çoğu, içinde meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Vücudunuzdaki bu ekstra hormonlar normal saç döngülerinizde değişiklik yaratabilir. Saçınız daha kalın görünebilir ve olduğundan daha fazla elektriklenebilir. Veya saçlarınız aşırı derecede kıvırcık, kuru veya hatta kıvrık olabilir. Bazı kadınlar büyük miktarda saç dökülmesi yaşayabilir.


Çoğu durumda, uygun bakım ve iyi bir diyetle saçlar doğumdan sonraki 6 ay içinde doğal durumuna geri döner. Bu özel dokuz ay boyunca sağlığınıza özen göstermek, saç ve cildinizin sağlığı ve genel olarak iyi olmanız için çok önemlidir. Saçlarınızı hızla bir şekilde uzatmak için buraya tıklayınız. 


Hamilelikte saçınıza nasıl dikkat edilir?

1. Saç Masajı:

Hamilelik sırasında saçınıza iyi bakmanın ve aynı zamanda rahatlamanın harika bir yolu, iyi bir saç masajı yapmaktır.
Saçınızı haftada en az üç ila dört kez yağ ile bakım yapın.. Doğal saç yağlarını kullanmak saçınıza biraz besin katmanın harika bir yoludur. Zeytin, hindistan cevizi, badem, jojoba, hint ve benzeri gibi sağlıklı içeriklere sahip yağları tercih edin. Yağı hafifçe ısıtın, çok sıcak olmadığından, sadece ılık olduğundan emin olun. Bu kafa derisi ve saç üzerinden masaj yapın.
Bu kökleri güçlendirir ve saç dökülmesini önler. Bazı ekstra faydalar eklemek için başınızın etrafına ılık bir havlu sarın. Saç dökülmesi sorununuz varsa mutlaka buraya tıklayarak yazıyı okuyunuz.

2. Şampuan ve Bakım:

Haftada en az bir ila iki defa şampuan kullandığınızdan emin olun.
Hafif , bitkisel olan bir şampuan kullanın. Saçınızı her yıkadığınızda bir saç kremi uygulayın. Kuru veya ayrık uçları önlemek için saç uçlarına özellikle dikkat edin.


Hamileliğinizde ilerledikçe, saçınızı yıkamak gittikçe zorlaşıyor. Eşinizden bu konuda size yardımcı olmasını isteyin.

3. Boyama Seansını Bekleyin:

Hamileyken saçınızı renklendirmekten kaçınmak en iyisidir. Hamilelik sırasında saçınızı boyamanın bebeğe zarar verebileceğini ispatlayacak bilimsel bir veri yoktur, ancak yine de tavsiye edilir.
Saç renkleri bazı alerjileri veya enfeksiyonları tetikleyebilir ve hamilelik sırasında böyle bir komplikasyondan kaçınmak iyidir.

4. Taraklama:

Islak olduğunda saçları taramaktan kaçının. Saçınızı doğal olarak kurumaya bırakın veya orta sıcaklıkta bir saç kurutma makinesi kullanın. Kuru olduğunda geniş dişli bir tarak kullanarak tarak. Bu saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

5. Düzenli Saç Trimler:

Saçınız hamilelik sırasında farklı değişikliklerden geçer, saç dokusu ve kalınlığı farklılaşır. İyi bir fikir, saç uçlarından veya pürüzlü uçlardan kaçınmaya yardımcı olacak düzenli bir saç kesimi yapmaktır. Yeni bir stil aynı zamanda harika bir ruh hali arttırıcıdır! Canlı ve parlak saçlara kavuşmak için buraya tıklayınız.

6. Saç Tipinizi Anlamak:

Hormonal değişiklikler saç tipinize gerçekten zarar verebilir. Saç tipinizi bu aşamada değiştiği zaman anlamak en iyisidir.
Bu saç tipi için özel olarak üretilmiş ürünler kullanın. Bu, saçınıza gerekli beslenmenin eklenmesine yardımcı olur, bu da hasara ve düşmeye daha az eğilimli hale gelir.


Değişen saç türünüzü şekillendirmenize yardımcı olacak güzel bir saç kesimi alın ya da sadece bir moralinizi düzeltin!

7. Dengeli Beslenme:

Şimdi yediğiniz her şey bebeğinizin beslenmesine yardımcı olacak, aynı zamanda vücudunuza değişikliklerden geçmesi için gereken gücü verecektir. Saçınıza beslenmesi için dengeli bir beslenme önemlidir. Günlük diyetinize süt, meyve, sebze, et, balık, mercimek, tahıl, kuru meyve ve benzeri malzemeleri ekleyin.
Hamilelik sırasında uzak durmanız gereken bazı gıda maddeleri olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

8. Rahatla:

Stres hamilelik sırasında saç dökülmesinin kilit nedenlerinden biridir. Hormonları ve ruh hali değişimlerini değiştirmek saçlarınız için olumsuz sonuçlara yol açabilir.
Rahatlamanıza yardımcı olacak aktivitelere katılın. Güzel bir uzun banyo yapın, aromatik mumları yakın, dinlendirici bir müzik dinleyin, arabuluculuk yapın, yoga yapın, uyuyun, salonda dinlendirici bir baş masajı yapın, bir miktar perakende terapiye dalın.
Bu basit adımlar, hamilelik aylarınızı kolaylaştırmak ve yaşadıklarınızla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olmak için büyük bir rol oynayabilir. Bu özel bir zamandır, bu yüzden sonuna kadar tadını çıkarın.Hamilelikte saç bakımı çok önemlidir bu yüzden bu önerileri mutlaka dikkate alınız.


EmoticonEmoticon