Saç dökülmesine bitkisel çözümler ile son verin !

 SAÇ DÖKÜLMESİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM

saç dökülmesi
saç dökülmesi

   Saç dökülmesi son zamanlarda karşılaştığımız en yaygın sorunlardan birisidir. Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda çok yaygındır. Genler önemli bir rol oynarlarken, saç dökülmesine neden olan birçok faktör daha vardır.


    Aşırı saç dökülmesi, özellikle kadınlar için endişelenmeye ve benlik saygısını etkileyerek, sıkıntı verici bir problem olabilir. Bununla birlikte, eğer doğru teşhis edilirse, saçınızın dökülmesini doğal yöntemlerle etkili olan bazı ev uygulamaları ile kontrol edebilirsiniz. Saç dökülmesi sebepleri

1. Beslenme eksiklikleri

  Esansiyel besinlerin demir, bakır, çinko ve proteinler gibi diyetinizde eksik olması saç dökülmesinin nedeni olabilir. D vitamini eksikliği saç dökülmesinin başka bir nedenidir. Bundan kaçınmak için dışarı çıkıp güneşlenmeye dikkat edin. 

2. Hormonal Dengesizlik

  30 yaşından sonra kadınlar saç dökülmesine neden olabilecek hormonal dengesizlik yaşayabilirler. 

3. Tiroid sorunları

  Eğer boynun ön kısmında bulunan tiroid bezi aşırı miktarda tiroid hormonu üretirse, o zaman saç büyüme döngüsü değişebilir. Ancak, bir tiroid sorununuz varsa, kilo kaybı, soğuğa veya sıcağa duyarlılık ve kalp hızında değişiklikler gibi saç dökülmesiyle birlikte diğer semptomları göreceksiniz. 

4. Polikistik over sendromu (PCOS)

  Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar, hormonal dengesizliğe sahiptir ve normalden daha yüksek androjen seviyeleri oluştururlar. Bu genellikle kılların yüz ve vücutta büyümesine neden olurken, kafadaki saçları daha da inceltebilir. PCOS ayrıca yumurtlama problemlerine, akne ve kilo alımına da yol açabilir. 

5. Doğum Kontrol Hapları

  Doğum kontrol hapları saç dökülmesine neden olabilir. Ovulasyonu baskılayan hap içindeki hormonlar özellikle aile öyküsü olan kadınlarda saçın ince olmasına neden olabilir. Bazen hapı almayı bıraktığınızda saç dökülmesi oluşabilir. Saç dökülmesine bağlı diğer ilaçlar , yüksek tansiyon, kalp hastalığı, artrit ve depresyonu tedavi eden ilaçlardır. 

6. Stres

Aşırı stres, birkaç ay sürecek ani saç kaybına neden olabilir. Egzersiz, meditasyon yoga ve masaj yoluyla stresi en aza indirgemek, saç dökülmesi sorununuzu azaltacaktır. 

7. Saç şekillendirme ürünleri

  Aşırı işlem görmüş saçlar, boya ve şekillendirme ürünlerinde bulunan zehirli kimyasallar nedeniyle saç dökülmesine yol açabilir. Benzer şekilde, hemen hemen tüm şampuanlar, bağışıklık sisteminiz üzerinde toksik etkisi olan ve saç köklerini aşındırdığı ve saç büyümesini engellediği kanıtlanmış Sodyum lauril sülfat (SLS) içerir. Doğal şampuanlara ve boyalara başvurulması tavsiye edilir. 

8. Tıbbi Koşullar

- Telogen effluvium

   Başın her yerinden genel olarak saç dökülmesi. Tipik olarak günde 100 kıl kaybederiz, ancak stres, hastalık, ilaç veya hormonlar nedeniyle bazen dökülme hızlanır. Saç genellikle altı ay içinde tekrar büyür. 

- Androgenetik alopesi

   Kadınlarda saç genellikle saç çizgisinin hemen arkasında, üst kısımda, ön kısımda bulunur, ancak arkada kalın kalır. Bir enzim, erkek cinsiyet hormonu testosteronunun başka bir hormon olan dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesine neden olur ve saç köklerinin daha ince tüyler üretmesine neden olur. 

- Alopecia areata

  Nüfusun% 2'sine kadar etkileyen bir otoimmün hastalıktır. Saç dökülmesinin yuvarlak lekelerine neden olur ve  kelliklere yol açabilir. 

- Yaşlanma

  Yaşlandıkça, saçlarımızın büyüdüğü hız yavaşlar. Saç telleri küçülür ve daha az pigmente sahiptir ve saçlar daha ince ve gri hale gelir. Saçınızı sağlıklı tutmak için, vücudunuzun gençliğinin yanı sıra saçınızın korunmasına yardımcı olan tüm yiyecekleri de yiyin.

- Genetik

   Genetik olan saç dökülmesi androjenetik alopesi olarak bilinir ve saç dökülmesinin en yaygın nedeni olarak bilinir. Her iki ebeveyni de saç dökülmesine sahip olmanız, geniniz annenizin veya babanızın ailesinden miras alınabilir. 
Saç dökülmesi nasıl önlenir ?

1. Şampuan

   Saç derisini tanımak ve doğru şampuanı seçmek son derece önemlidir. Ayrıca saç derisine bağlı olarak saçlarınızı belli aralıklarla yıkamanız gerekir. Örneğin, kuru saç derisi ile saçları çok yıkamak saç dökülmesine yol açabilir.

   Ayrıca, şampuan, kırıklarınızı arttıracak ve dolayısıyla kırılmaya eğilimli olabilecek sülfat, paraben ve silikon gibi kimyasal maddeler içerdiğinden olmadığından emin olun. 

2. Saç Kremi

  İyi bir saç kremi, saçların karışmaması için harikalar yaratabilir. Hasarlı saçları onarmaya yardımcı olan amino asitler içerir ve aynı zamanda pürüzsüz olmasını sağlar. 

3. Diyet ve Egzersiz

   Saçınıza tüm doğru besin maddelerini özellikle bol miktarda protein ve demir beslemeniz gerekir. Bununla birlikte, dengeli bir diyet yapmakla birlikte egzersiz yaptığınızdan emin olun. Yoga ve meditasyon, saç dökülmesini azaltmada etkilidir. 

4. Kimyasal travmalar

  Düzleştirme,  renklendirme gibi saç bakımları kesinlikle saçlarınız için iyi değildir. Üstelik, saç telindeki suyu gerçekten yok ettiklerinden ve saçları kırılgan hale getirdiklerinden, özellikle ıslak saça düzleştiriciler, maşa kullanmaktan kaçının. 

   Bir fönü gerçekten kullanmanız gerekiyorsa, en düşük ısı ayarında tutun.

5. Yağlama

  Yağlama kan dolaşımını artırır ve kökleri besler. Saçlarınızı haftada bir kez, saç derisine uyan yağla masaj yaptığınızdan emin olun. Saç bonesi ile kaplayın ve iki saat sonra hafif bir şampuanla yıkayın. 

6. Çok fazla stil ürün

  Saçınızda çok fazla kimyasal yüklü ürün kullanmak uzun vadede zararlı olabilir. Onlara bir mola vermek ve bunun yerine doğal ev yapımı tarifleri denemek en iyisidir. 


Saç dökülmesine bitkisel çözüm


1. Yumurta maskesi

  Yumurta,  fosfor, selenyum, iyot, çinko ve protein bakımından zengin olup,  saç gelişimini teşvik eder. 

Maskeyi hazırlamak için 

1. bir kapta bir yumurta beyazını ayırın ve bu beyaza bir çay kaşığı zeytinyağı ve bal ekleyin. 
2. Bir macun haline getirin ve kökünden uçlara kadar her şeyi uygulayın. 
3. 20 dakika sonra, hafif bir şampuanla durulayın. 


2. Meyan kökü

  Bu bitki saç dökülmesini ve saçta daha fazla hasarı önler. Saç derisini yumuşatmaya ve herhangi bir kuruluk / kepekten kurtulmaya yardımcı olur. 

1. Bir fincan süte bir meyan kökü ve çeyrek çay kaşığı safran bir çorba kaşığı ekleyerek bir macun yapın. 
2. Bunu saç derisine ve saç uçlarına uygulayın ve gece boyunca bırakın. 
3. Ertesi sabah, saçlarınızı yıkayın. 
4. Haftada iki kez tekrarlayın. 


4. Yeşil çay

  Bu çay, saç büyümesini hızlandıran ve saç dökülmesini önleyen antioksidanlar açısından zengindir. Saç dökülmesine bitkisel çözüm saçlara sağlık kazandırır.

1. Saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak iki ila üç bardak sıcak su bardağı ıslatın. 
2. Soğuduktan sonra, başınızı hafifçe masaj yaparken, bunu saç derisine ve saçınıza dökün.
3. Bir saat sonra soğuk su ile durulayın. 
5. Pancar suyu

  Pancar, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan C ve B6 vitaminleri, folat, manganez, betain ve potasyum açısından zengindir. Ayrıca, kafa derisini temiz tutmaya yardımcı olarak bir detoksifikasyon maddesi olarak görev yapar. 

1. 7-8 pancar yaprağı kaynatın ve 5-6 kına yaprağı ile birlikte öğütün. 
2. Bu macunu kafa derisine uygulayın ve ılık su ile durulamadan önce 15-20 dakika bekletin. 


6. yoğurt ve bal

1. 2 çorba kaşığı yoğurt ile 1 çorba kaşığı bal ve limon bir kasede karıştırın. 
2. Bir boya fırçası kullanarak, bu macunu kafa derisi ve köklerine uygulayın. 
3. Soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin. 
4. Bu macunu haftada bir kez uygulayın. 7. Aloe Vera

  Aloe Vera saç dökülmesi ve saç büyümesini hızlandırmak için etkili bir ev yöntemidir. Kaşıntı ve dökülme gibi kafa derisi problemlerini azaltmada da etkilidir. 

1. Aloe Vera'nın sapını alın ve posasını alın. 
2. Saçınıza ve saç diplerine uygulayın ve yaklaşık 45 dakika bırakın. 
3. Normal su ile durulayın. Daha iyi sonuçlar almak için bunu haftada üç ila dört kez yapabilirsiniz. 
8. Çemen otu tohumu

  Çemen otu veya Methi tohumu, saç dökülmesini durdurmak için en etkili ev ilaçlarından biridir. Saç köklerini onarır ve saçın yeniden büyümesine yardımcı olur. 

1. Çemen tohumu gece boyunca suda bekletin. 
2. İnce öğütün ve saçınıza ve saç diplerine uygulayın. 
3. macunu yaklaşık 30 dakika boyunca kafanızda bırakın. 
4. Nemli tutmak için kafa derisini bir saç bonesi kullanarak kapatabilirsiniz. 
5. 30 ila 40 dakika sonra, normal su ile durulayın. 
5. Şampuan kullanmak zorunda değilsiniz. 
6. kontrol saç dökülmesi için bir ay boyunca haftada iki kez yapın. 


9. Soğan suyu


   Soğanların antibakteriyel özellikleri kafa derisi enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olurken, kükürt içeriği dolaşım kanını iyileştirir. Saç büyümesini destekler ve saç kaybını kontrol eder.

1. Soğan suyunu ayıklayın, soğanı öğütün ve ardından suyu sıkın.
2. Pamuk topunu soğan suyuna batırın ve kafa derisine uygulayın.
3. 20 ila 30 dakika bekletin ve sonra normal su ve hafif bir şampuan kullanarak yıkayın.
4. Haftada bir kez bu prosedürü izleyin ve farkı görün. Saç dökülmesi için diyet

    Tedaviler ve şampuanlar sağlıklı saçların korunmasında rol oynarlarken, kalın, parlak, güçlü gerilmelerin sırrı sağlıklı bir besindir. 

1. Ispanak

  Demir eksikliği saç dökülmesinin ana nedenidir. Ispanak sadece büyük bir demir kaynağı değil aynı zamanda A, C ve protein vitaminleridir. Ayrıca saç için doğal bir yumuşatıcı olarak hareket eden ve bize omega-3 asit, magnezyum, potasyum ve kalsiyum sağlayan sebum içerir. Bunlar sağlıklı bir kafa derisi ve parlak saçların korunmasında yardımcı olur.

2. Havuç

   Gözler için iyi olduğu bilinen havuçlar, saç büyümesini de geliştiren A Vitamini içerir. A vitamini eksikliği, kuru ve kaşıntılı kafa derisine yol açabilir. Havuçların saç kalınlığına etki ettiği, saçları parlaklaştırdığı, kan dolaşımını arttıracağı, saçı güçlendirdiği, saçları kirlenme gibi dış hasarlardan koruduğu, saç dökülmesini ve saç dökülmesini önlediği bilinmektedir. 

3 .yumurta

  Saçlar yüzde 68 keratin proteinden oluştuğundan, yumurtalar hasarlı saçları yeniden şekillendirmede yardımcı olur. Ayrıca, saçların büyümesine yardımcı olan biotin adı verilen B vitamini açısından da zengindirler. 

4. Yulaf

  Yulaf, saç büyümesini hızlandıran ve saçınızı kalınlaştıracak ve sağlıklılaştıracak lif, çinko, demir, omega-6 yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA'lar) bakımından zengindir. 


5. Cevizler

  Cevizler, biotin, B vitaminleri (B1, B6 ve B9), E Vitamini, bol miktarda protein ve magnezyum içerir ve bunların hepsi de saç derisini güçlendirir ve kafa derisini besler.Hücrelerin güneşe maruz kalmadan kaynaklanabilecek DNA hasarından korunmasına yardımcı olur. 

6. Mercimek

  Mercimek, büyük bir protein, demir, çinko ve biyotin kaynağıdır. Ayrıca, cilt ve kafa derisini çok ihtiyaç duyulan oksijen ile besleyen kırmızı kan hücrelerinin sağlığını iyileştirmek için gerekli olan folik asitle de yüklüdür. 

7. Tavuk

  Tavuk veya hindi gibi yağsız etler, kırılgan saçları güçlendiren ve kırılmayı önleyen yüksek kaliteli protein açısından zengindir. 

8. Çilek ve guava

Çilekler yüksek seviyelerde silika içerir. Silika, saç mukavemeti ve saç büyümesi için hayati bir eserdir. Silika açısından zengin diğer yiyecekler arasında pirinç, yulaf, soğan, lahana, salatalık ve karnabahar yer alır. C vitamini ayrıca saçların kırılmasına engel olur. Sıklıkla portakalları en iyi C vitamini kaynağı olarak düşünürken, bir guava dört ila beş kat daha fazladır.

9. Yoğurt

Yoğurt, saç folikül sağlığını geliştirdiği bilinen B5 Vitamini ve D Vitamini ile doludur. 

10. Tatlı patates


 Beta karoten kuru, mat saçlara karşı korur ve saç derisinde bulunan bezleri, sebum adı verilen yağlı bir sıvıya dönüştürür. Havuç, kabak, kavun, mango ve tatlı patates gibi turuncu renkli meyveler ve sebzeler bunun büyük bir kaynağı. 


Saç dökülmesi için saç bakım ipuçları


1. Düzenli Düzelttir

  Saç kırıkları,uçlarına en çok zarar veren ve her altı ila sekiz haftada iyi bir düzeltme yapma eğilimine sahip olma eğilimindedir. Hasarlı saç saman benzeri bir dokuya sahiptir ve büyümeyi desteklemek ve bölünmüş uçları çıkarmak için kesilebilir. 

2. Stres

  Stres, saç dökülmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık probleminin temel nedenlerinden biridir. Saç uzatma sürecini de bozabilir ve erken grileşmeye neden olabilir. Yine, düzenli olarak meditasyon ve yoga, iyi bir stres giderici olabilir. 

3. Sıcak duş almaktan kaçının

  Sıcak duş  , telleri (deri gibi) dehidre eder ve doğal yağlarının saç derisini çıkarır ve kırılmaya daha meyilli kuru, kırılgan saçlara yol açar.Bunun yerine ılık su tercih edin ve saçı  mümkün olan en soğuk sıcaklıkta durulamaya çalışın. 

4. ıslak saç tarama

 Saçlar  kırılgan değildir , ıslandığında kırılmaya eğilimlidir. Bu nedenle, geniş dişli bir tarak kullanmak veya herhangi bir şekillendirmeden önce önce havayla kurutmak önemlidir. 

5. Sıkı saç

  Saçlarınızı köklerden çok sıkı çekerek toplamak hasara neden olur ve bundan kaçınılmalıdır. Ayrıca uyurken saçınızı sıkıca bağlamamak en iyisidir.

   Saç uzatması için en hızlı saç uzatma yöntemleri için buraya tıklayınız. Saç bakımı nasıl yapılır için buraya tıklayabilirsiniz. Saç dökülmesi ile ilgili sizde kendi yöntemlerinizi bizimle paylaşbilirsiniz.


EmoticonEmoticon