Top 15 Anti-inflamatuar Gıdalar

Anti-inflamatuar Gıdalar ve yararları

inflamasyonu azaltan besinler
inflamasyonu azaltan besinler


   Vücudunuzu iyileştiren ve damağınızı tatmin eden yiyecekler bulduktan sonra, inflamasyona neden olan suçluları  temizleyebilirsiniz.1. Yeşil Yapraklı Sebzeler


  Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek için mücadele ediyorsanız, listede yer alan en güçlü anti-enflamatuar yiyeceklerin yanı sıra yeşillikleri içeren bu enfes antienflamatuar deneyin.

  Örneğin, pazı , antioksidanlar A ve C vitaminlerinin yanı sıra beyninizi, serbest radikal hasarının neden olduğu oksidatif strese karşı koruyabilen K vitamini gibi son derece yüksektir. Yiyeceğiniz pazı da sizi K vitamini eksikliğine karşı koruyabilir.
2. Bok Choy


   Çin lahanası olarak da bilinen bok choy, mükemmel bir antioksidan vitamin ve mineral kaynağıdır. Aslında, son çalışmalar, Çin lahanası içinde 70'den fazla antioksidan fenolik madde olduğunu göstermektedir.

 Bunlar serbest radikalleri temizleyen güçlü antioksidanlar olan hidroksisinnamik asitler olarak adlandırılan bir şey içerir.  Çok yönlü bir sebze, Çin yemeği dışında pek çok yemekte Çin lahanası yapılabilir, bu nedenle anti-enflamatuar yiyeceklere tercihen kullanılabilir.


3. Kereviz


   Son farmakolojik çalışmalarda,kereviz faydaları  kan basıncını ve kolesterol seviyelerini normalleştirmesinin yanı sıra kalp hastalığını önleyen hem antioksidan hem de anti-inflamatuar besinlerdendir.

  Ayrıca, denge, iltihapsız sağlıklı bir vücudun anahtarıdır. Kereviz faydalarından  biri, mükemmel bir potasyum, yanı sıra antioksidanlar ve vitaminler kaynağıdır.
4. Pancar

  Genel olarak, iltihaptan kaynaklanan hücre hasarını onarmak için savaşırlar.   Diyete eklendiğinde, pancar faydaları arasında hücrelerin onarılması ve yüksek düzeyde enflamasyonla mücadele eden potasyum ve magnezyum bulunur.


  Pancar ayrıca, biraz magnezyum içerir ve Magnezyum eksikliği, inflamatuar koşullar ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Kalsiyum, önemli bir besin maddesi olsa da, magnezyum olmadan vücutta iyi işlenmez.

  Kalsiyum vücutta biriktiğinde, istenmeyen hale gelir – kalsifiye böbrek taşları gibi bu hoş olmayan birikim daha sonra iltihaplanmaya neden olur. Ancak dengeli bir diyet tüketildiğinde, magnezyumun yanı sıra kalsiyum açısından zengin antienflamatuar gıdalar ile vücut, tüketilenleri daha iyi işler.


5. Brokoli


  Sağlıklı beslenme için  , brokoli'nin her diyet için değerli bir katkı olduğu  sır değil. Bir anti-inflamatuar diyet için, bu paha biçilemez.

   Brokoli, anahtar vitaminler, flavonoidler ve karotenoidler ile antioksidan bir güçtür ve böylece mükemmel bir anti-enflamatuar gıdadır. Bunlar, vücuttaki oksidatif stresi azaltmak için birlikte çalışır ve hem kronik inflamasyonla hem de kanser geliştirme riskiyle savaşmaya yardımcı olur.


6. Yaban mersini

  Quercetin yanı sıra fitokütöz antosiyaninlerin  varlığı yaban mersininin neden bu kadar çok yararı olduğunu açıklar.

  Bir başka çalışmada, daha fazla yaban mersini tüketmenin bilişsel gerilemeyi yavaşlattığı ve bellek ve motor fonksiyonlarını iyileştirdiği bulunmuştur.7. Ananas   Ananas  güçlü bromelain etkileri nedeniyle kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Kan pıhtılaşmasıyla savaşabilir ve kalp krizi riskini azaltmak için günde bir aspirin alanlara doğanın cevabıdır. Bromelainin, kan trombositlerinin birbirine yapışmasını veya kan damarlarının duvarları boyunca oluşmasını engellediği gösterilmiştir - her ikisi de kalp krizlerinin veya felçlerinin bilinen nedenidir. Ananas sizi bu risklerden korur.

   Ananasın faydaları, hastalık oluşumunu önlemeye yardımcı olan diğer özel antioksidanlara ek olarak yüksek miktarda C vitamini, B1 vitamini , potasyum ve manganez kaynağıdır . Ananas, birçok ilaçların yanı sıra bugün gördüğümüz en yaygın hastalık ve durumların bazı belirtilerini azaltmak tüketilir.


8. Somon

  Bu nihai yağlı balık. Somon esansiyel yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve en iyi omega 3 içeren gıdalardan biri olarak kabul edilir. Omega-3'ler, inflamasyonun tutarlı bir şekilde rahatladığını ve anti-inflamatuar ilaçlara duyulan ihtiyacın azaldığını gösteren en güçlü anti-inflamatuar maddelerden bazılarıdır.

   Araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin inflamasyonu azalttığını ve kalp hastalığı, kanser ve artrit gibi kronik hastalık riskini azaltabileceğini göstermektedir. Omega-3 yağ asitleri beyinde oldukça yoğunlaşmıştır ve bilişsel (beyin hafızası ve performansı) ve davranışsal işlevler için önemli görünmektedir.9. Kemik suyu

   Kemik sıvıları vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller içerir: kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve diğerleri.   Kondroitin sülfatlar ve glukosamin içerirler, bileşikler iltihap, artrit ve eklem ağrısını azaltmak için tüketilir..


  Hastaların sızıntılı bağırsak sendromundan şikayetçiyken, çok fazla kemik besiyerini kolajen ve sızan bağırsağın hasarlı hücre duvarlarını ve iltihaplı bağırsağın iyileşmesini sağlayan prolin ve glisin içeren amino asitleri tüketmelerini rica ediyorum.10. Cevizler


   Çok fazla et içermeyen bir diyetin ardından, fındık ve tohumlar protein ve omega-3'ler için fark yaratabilir. Tatlandırıcı antienflamatuar bir yemek için zeytinyağlı yeşil yapraklı salatalara omega-3-zengin ceviz ekleyin ya da bir atıştırmalık atıştırmak için bir avuç tüketin.


    Phytonutrients metabolik sendrom, kardiyovasküler problemler ve tip 2 diyabetlere karşı korunmanıza yardımcı olabilir.11. Hindistan cevizi yağı

   Otlar ve yağların anti-enflamatuar özellik oluşturmak için birlikte çalışma şekli hakkında çok fazla şey yazılabilir. Lipitler (yağlar) ve baharatlar, özellikle hindistancevizi yağı ve zerdeçal bileşenleri gibi güçlü anti-enflamatuar bileşikler önemlidir.

   Hindistan'da yapılan bir çalışmada hindistan cevizi yağında bulunan yüksek seviyelerde antioksidanlar inflamasyonu azaltmış ve artmış iltihabı tedavi edici ilaçlardan daha etkili bir şekilde azaltmıştır .
12. Chia tohumları


   Doğada bulunan yağ asitleri, tipik diyetlerimizde tipik olarak tükettiğimiz yağlardan daha dengelidir. Chia tohumu yararları , örneğin, birbirleriyle dengede tüketilmesi gereken omega-3 ve omega-6'yı sunar.

   Chia,  A, B, E ve D vitaminleri ve kükürt, demir, iyot, magnezyum, manganez, niasin gibi mineralleri içeren antioksidan, anti-inflamatuar bir güç santralidir.

  Chia tohumlarının enflamasyonu tersine çevirme, kolesterolü ayarlama ve düşük kan basıncı ile kalp sağlığını koruma kabiliyeti son derece faydalıdır.Ayrıca, oksidatif stresi tersine çevirerek, düzenli olarak chia tohumlarını tüketirken, bir kişinin ateroskleroz geliştirmesi daha az olasıdır.13. Keten tohumu


   Omega-3'lerin ve filonutrientlerin mükemmel bir kaynağı olan keten tohumu faydaları arasında antioksidanlar bulunur.

  Bunları diğer yeni iltihap önleyici yiyeceklerinizin yanında kullanmadan önce, sindirim sisteminin birçok faydaya kolaylık sağlamak için bir kahve değirmeni içinde öğütmeyi düşünün.


14. Zerdeçal

    Birçok durumda inflamasyona olan etkileri nedeniyle belgelenmiş olan zerdeçal yararları, bir anti-inflamatuar diyette çok değerli olduğunu kanıtlamaktadır.

Yüksek anti-enflamatuar özellikleri olan, zerdeçal, insanlarda romatoid artriti (RA)için oldukça etkilidir.


15. zencefil

Taze, kurutulmuş veya ek formda ve ekstraktlarda kullanılan zencefil, aşırı aktif immün yanıtların neden olduğu inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan başka bir immün modülatördür.

   Zencefilin vücudu ısıtmakta çok etkili olmasından dolayı, organlarınızdaki toksin birikimini azaltmaya yardımcı olabilir.

Aslında, zencefil yararları arasında alerjik ve astmatik bozukluklarda inflamasyonun tedavi edilmesine bile yer verilebilir

EmoticonEmoticon