No poo - No poo uygulaması-Şampuansız Hayatın Mucize Etkileri !

NO POO NEDİR ? NO POO NASIL UYGULANIR ?

no-poo
no-pooKısaca no poo şampuansız olarak saçların yıkanması ve temizlenmesi işlemidir. No poo şampuansız yıkanma şuan çok popüler bir akım haline geldi. Saç yıkama alışkanlığımızı tamamen değiştiren no poo hakkında en detaylı yazı ile karşınızdayız.
·                       sampuan olarak kullandığımız köpüren sıvılarda bulunan birçok  kimyasal barındıran temizlik ürünleridir. Şampuanların içlerinde paraben , silikon , sülfat ,parfüm , koruyucu bir çok zararlı kimyasal var. Şampuanlar yumuşatılmış ve seyreltilmiş deterjandan baska bir sey degildir.  Bu kimyasalların her biri vücudumuzun en büyük organı yani derimizle temas ediyor ve en emici özellikte olan saç derimizle yakın bir temasa giriyor.
                   
·                     Bunun sonucunda da kansere ve  birçok cilt sorunlarına bu maddelere sürekli maruz kalarak kapımızı açmış oluyoruz. Günümüzde en yaygın hastalıklardan biri sayılacak kansere yakalanmamak için bu kimyasallardan uzak durmalı ve no poo çeşitleri hakkında biran önce bilgilenmeliyiz diye düşünüyorum.Bu no poo blog yazısının çok detaylı bilgiler verdiğini şimdiden söyleyelim.

·                             Saç kökleri ve saç derimiz saçlarımızın beslenmesini sağlamak amacıyla dogal bir yag koruma tabakası oluşturur.. Bu yag tabakası saysinde saç sağlığımız korunur, bu yağ saçlarımızı yaglandıran ve ağırlastıran yag değildir. Cildimiz tarafından doğal olarak salgılanan bu yağ saçlarımızı korur , besler ve kepek olusumunu önler aynı zamanda uzarken saçın etrafını sararak korur ve kırılmasını önler.  Şampuanlar işte bu mucizevi yağı ortadan kaldırarak saçlarımızı ve saç derimizi korumasız bırakıyor. Saç kepeği,saç dökülmesi,saç kırıkları ve bir çok saç problemlerinin en önemli sebeplerinden biri de şampuan kullanımı maalesef. Peki şampuansız hayat mümkün mü ? Yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Hayatınızı değiştirecek bu akımı mutlaka öğrenmeli ve uygulamalısınız.·                       Bahsettiğimiz gibi bu koruyucu yağ tabakasının şampuanlar tarafından giderilmesi sebebiyle saç derimiz uyarılıyor ve aman diyerek çıglık atıp daha fazla yağ üretmeye ve olusturmaya baslar. Daha çok yağ ürettikçe işte ağırlaşan saçlar dediğimiz saç tipi oluşuyor. Ne kadar çok ve sık saç yıkanırsa o kadar hızlı ağırlaşan yağlı saçlar oluşuyor ve daha çok yıkama gerekliliği doğuyor. Bu yazımızda no poo şampuansız yıkanma nasıl olur onu da detaylıca anlatacağız.

·                      Ortalama olarak hepimizin sampuana ve saç kremine harcadıgımız yüklü miktarlar ile no poo harcamaları arasında çok ciddi bir uçurum var. Hem kimyasallara çok para ödeyip hemde sağlığımızı kaybediyoruz. No poo ise çok uygun ve saçları besliyor,kepekten kurtarıyor,saçları yumuşacık yapıyor ,kırıklardan kurtarıyor ve sağlıklı uzamasını sağlıyor.

·                     Saçlara etki eden kimyasallar  saçları öldürüyor , cansızlastırıyor taranması imkansız hale getiriyor. Bir de o saçlarımızı açmak için çılgınca çaba harcıyoruz. No poo methodu eminim herkesin hayatını kolaylaştıracak ve yüzünü güldürecek.


Kimyasallardan uzak yaşamak ve organik ürünler ile sağlığına sağlık katmak isteyenler her zaman bir arayış içerisindedir. Bu arayış no poo akımı ile son bulacağına eminiz.  

Karbonat (yemek sodası) gıdalarımızda çok kullandığımız bir maddedir. Karbonat yararlı diye yüzlerce yazı yazılmış ve mucize etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bir çok alanda kullanılan bu doğal madde gerçekten bize doğanın bir mucizesidir. Şimdi karbonat saça zarar verir mi diye düşünenler vardır. İçtiğimiz de bile bir  sürü faydası olan bir maddenin ciltle temasının zararı elbet muhtemel değildir.
·         Karbonat saç derisinin ürettiği yağ  tabakasına zarar vermez ve bazik özellik sayesinde de oluşan kir,ölü deri tabakasını temizleyerek saç diplerini ve saçı arındırır.

  Kepeklenme sorunun başında saç diplerinin yağ oranının azalması ve saç cildinin kuruması ile oluşan ölü derilerin oluşması sonucu oluşur. Şampuanların aksine karbonat cildin kendi yağ dokusuna zarar vermez. Sadece saçlı deriiyi kir ve ölü derilerden arındırarak saçlarınıza sağlık kazandırır.

  Karbonat doğal bir madde olduğu için asla insana ve doğaya zarar vermez. Aksine faydası oldukça fazladır.

  Bu no poo uygulayanlar şaşırtıcı sonuçlar ile karşılaştılar. Saçları hiç olmadığı kadar sağlıklı ve parlak,canlı göründüğünü ifade ettiler.

  No poo uygulayanlar ayrıca saçlarının hiç olmadığı kadar güzel göründüğünü , kepek ve saç sorunlarının ortadan kalktığını söylediler.

No poo Nasıl Uygulanır ?


Malzemeler 

 - Karbonat
 - Elma sirkesi
 - Su

No poo Hazırlama 


 Duşa girmeden önce karışımınızı hazırlamanızı öneririm. Duş esnasında hazırlama kısmı ile uğraşmamış olursunuz. İki su bardağı suya iki yemek kaşığı karbonat koyup karıştırın ve doğal şampuanınız hazır. 

 Doğal saç kreminizi hazırlamak için ise iki yemek kaşığı elma sirkesini iki su bardağı suya karıştırmak hepsi bu kadar. 

 Doğal şampuan ve saç kremini hazırladıktan sonra sırada uygulama kısmı geliyor. Bu arada bir dip not vermek isteriz. Bu hazırladığınız no poo karbonat miktarı saçınızın yapısıyla alakalı olarak artıp azalabilir. Yani çok yağlı bir saçınız varsa bu miktarı biraz arttırabilir çok kuru saç yapınız varsa da azaltabilirsiniz. Zaten zamanla bu oranları kendiniz belirleyeceksiniz. Bu arada karbonat maskesi yüz gençleştirici yazımızı için tıklayınız.( karbonat maskesi )


No poo Nasıl Uygulanır ?

   Saçlarınızı şampuanla yıkamadan duş kısmını yaptıktan sonra no poo uygulamasına başlıyoruz. Duştan çıkmadan önce Başımızı öne eğip karbonatlı karışımımızı saç diplerimize masaj yaparak yediriyoruz. Saçlara ve saç uçlarına da aynı şekilde nazikçe yedirerek doğal şampuanlama işlemini bitiriyoruz. Karışımı uyguladıktan sonra su ile duruluyoruz. Ardından sıra doğal saç kremi karışımımıza geliyor. Yani elma sirkeli karışımımız. Yine aynı şekilde bu karışımı da saçlarımıza uyguladıktan sonra saçları duruluyoruz. İlk kullanım da farkını göremeyebilirsiniz fakat düzenli kullanmaya başladıktan bir hafta sonra değişimi fark edeceksiniz. 
No poo yararları 


- Organiktir. Kimyasal madde içermez ve sağlığa faydalıdır.

- Kanser riskini önemli ölçüde azaltır.

- Elma sirkesi saçları parlatır ve kolay taranmasını sağlar.

- Saçlarınız kolay yağlanmayacağı için her gün yerine haftada iki kez saçlarınızı yıkamak zamandan kazandırır.

- Kepek ve ölü deriyi gidererek saç diplerini sağlığa kavuşturur.

- Evde sürekli bulunan malzemelerden oluşur. Düşük maliyetlidir. 

- Saçları sağlıklı yaptığından ek bir bakım yaptırmanıza gerek kalmaz. Ve ek bakım yağlarına para harcamak zorunda kalmazsınız.

- Saçlara hacim kazandırır.

- Saçların sağlıklı ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

No poo zararları


 No poo zararları var mı diye merak edenler için , karbonat ve elma sirkesine alerjisi olmayanlar için kesinlikle zararı yoktur. Doğal olsa bazı kişilerin doğal maddelere karşı alerjisi olabilir. Bu alerjiyi anlamak için eğer hiç elma sirkesi ve karbonat kullanmadıysanız cildinizin küçük bir bölümünde test yapınız. Mesela kol iç kısmı alerji testi yapmak için uygundur. Küçük bir çizik üzerine bu hazırlanan karışımdan sürün 15 dk bekleyin ve kızarıp kızarmadığına,kaşıntıya sebep olup olmadığına dikkat edin. Her hangi bir hassasiyet oluşmazsa bu maddelere alerjiniz yoktur. Gönül rahatlığı ile kullanabilir ve mucize faydalarından yararlanabilirsiniz.
No poo hakkında sıkça sorulan soru cevaplar


No poo sabun kullanılır mı ?


 No poo sabun kullanılmaz diye birşey yoktur. Bazı no poo çeşitleri farklılık gösterebilir. Fakat karbonat ve elma sirkesi çok uygulanan no poo yöntemidir. Bazı doğal sabunlar zeytinyağı sabunu,defne sabunu ve bazı özel sabunlar yani kimyasal içermeyen sabunlar saç tipine göre kullanılmaktadır. Fakat çoğu sabun özellikle organik olmayan sabunlar saçlara zarar verebilir. Bu yüzden şampuansız saç yıkamayı bizim yukarıda anlattığımız şekilde uygulamak en doğrusudur.

Şampuansız hayat gerçekten mümkün mü ?


 Şampuansız hayat gerçekten mümkün. Hatta bu yöntemi uygulayan pek çok kişi keşke daha önce bu uygulamayı yapsaydım diye ifade ediyorlar.Saçlarımızı köpürtmeden temizleneceğine inanmak gerçekten zor fakat aslında asıl temizliği bu uygulamadan sonra hissedeceğinizi göreceksiniz.

Karbonat saça zarar verir mi ?


 Karbonat saça zarar verir mi ?Karbonat asla saça zarar vermez aksine saça inanılmaz faydalıdır. Saçları derinlemesine temizleyerek sağlıklı bir saç bakımı sağlar.


Diğer cilt bakımı evde pratik harika yöntemler için tıklayınız.( cilt bakımı evde pratik )

  Karbonatla saç yıkama ve elma sirkesi ile saç kremi uygulaması bu şekildedir. Siz de no poo uylarsanız sonuçlarını yorum olarak paylaşmanız bir çok kişiye fayda sağlayacaktır.


EmoticonEmoticon